wtorek, 10 maja 2016

Sznaucer olbrzym

Podstawowe informacje i historia: 

Należy do II grupy rasy psów Pinczery i sznaucery. Typ dogowaty. Zaliczany do kategorii psów obronnych. Według klasyfikacji amerykańskiej należy do grupy psów pracujących. Za oficjalną datę powstania rasy uznaje się rok 1910. Przodkiem sznaucera olbrzyma prawdopodobnie była stara górno-bawarska odmiana psa wiejskiego, psy te stróżowały  oraz zaganiały zwierzynę gospodarczą. Rasę tę przed II wojną światową rozwinął Calaminus, nie ujawnił on z jakimi osobnikami krzyżował psy hodowlane. Pewne jest to, że aby uzyskać odpowiednią posturę i maść psa trzeba użyć czarnego doga niemieckiego. Interesującą choć nie wiadomo czy prawdziwą informacją jest to, że do krzyżówki wykorzystane były pudle duże. 

Temperament:

Rasa psów charakteryzuje się siłą i żywym usposobieniem. Główne cechy to odwaga,spokój i wierność wobec swojego pana. Sznaucer olbrzym ma bardzo dobrze rozwinięte narządy zmysłów. Psy te są wytrwałe, inteligentne, niezależne oraz odporne na zmiany pogody co czyni je świetnymi psami służbowymi, nadającymi się do ciężkiej i wytrzymałej pracy.

Budowa: 


  • głowa: oglądana ze wszystkich stron powinna być prostokątna, długa, szlachetna w wyrazie
  • oczy: ciemnej barwy, owalne
  • uszy: wysoko osadzone, w kształcie litery "V", załamane
  • tułów: zwarty, klatka piersiowa umiarkowanie szeroka, owalna w przekroju. Kłąb mocny, wyraźnie zaznaczony, powinien łagodnie przechodzić w płynną i prostą linię grzbietu. Front z wyraźnie zaznaczonym przedpiersiem
  • ogon: osadzony wysoko  


Szata i umaszczenie: 

 Okrywa włosowa szorstka, twarda, gęsta. Składa się z gęstego podszerstka i włosa okrywowego. Cechami charakterystycznymi są broda na kufie i krzaczaste brwi. Najczęściej spotykane umaszczenie to czarne w całości, rzadziej spotykane są osobniki o umaszczeniu pieprz i sól.
W utrzymaniu sznaucer olbrzym potrzebuje systematycznego trymowania sierści.
 
Znalezione obrazy dla zapytania sznaucer olbrzym

 Znalezione obrazy dla zapytania sznaucer olbrzym



 Informacje: wiedza własna, Wikipedia
 Zdjęcia: Google grafika

poniedziałek, 9 maja 2016

TRYMOWANIE

Trymowanie sierści – zabieg pielęgnacyjny polegający na usuwaniu martwej sierść psa.
Trymowanie poprawia jakość sierści: usztywnia ją, zmniejsza wzrost podszerstka, poprawia kolor, a także eliminuje problem sierści w domu, ponieważ pies wytrymowany nie gubi sierści. Zabieg ten dotyczy ras psów szorstkowłosych.
Częstość przeprowadzania zabiegu wynosi około 1-2 miesiące, a ustala się ją na podstawie ręcznego badania wypadania sierści lub obserwując, ile sierści zostaje na powierzchniach (dywanach, meblach), gdzie pies przebywa.
Trymowanie nie jest zabiegiem bolesnym, gdyż usuwana jest martwa sierść, a w jej miejsce rośnie zdrowy włos. Martwa sierść albo wypada sama, albo też pozostając utrudnia wzrost owłosienia. Trymowanie przeprowadza się za pomocą palców lub nożyka trymerskiego. Trymowanie psów ras, u których nie tworzy się specjalnych fryzur, jest stosunkowo proste: trymerem posługuje się prawie tak samo jak grzebieniem, z tą różnicą, że nie rozczesuje się włosa, tylko przejeżdża po nim trymerem pojedynczymi długimi ruchami z kierunkiem włosa. Jednakże większość psów ras, które wymagają trymowania, wymaga utworzenia konkretnej fryzury. W takich przypadkach trymowanie wymaga wielkiej wprawy, a sam proces trwa kilka godzin. Podczas trymowania ważne jest, aby nie tylko usunąć martwe włosy, ale również zrobić to we właściwy sposób. Błędy w trymowaniu mogą doprowadzić nie tylko do pogorszenia efektu wizualnego, ale również do poważnych problemów skórnych psa.
Przykładowy film:

Zdjęcie Suriana przed i po trymowaniu:

Przed:

Po:








Informacje: Wikipedia 
Film: Youtube
Zdjęcia; zrobione przeze mnie 

niedziela, 8 maja 2016

Dokumenty Suriana: 

Metryka urodzenia:


Rodzice Suriana byli psami wystawowymi Nirwana i Prometheus Nergal :





piątek, 6 maja 2016

O mnie





Witam:)
Mam na imię Dominika i mam 20 lat. Na co dzień studiuję pedagogikę  specjalną na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, rok I. Wolny czas spędzam ze znajomymi i rodziną.
Interesuje się muzyką i zwierzętami. Mam 3 psy: Surian- sznaucer olbrzym, pies, Daisy- owczarek niemiecki długowłosy, suczka i Kulkę suczka kundelek. 
Blog poświęciłam Surianowi, zapraszam do oglądania.